zdrowa dieta zioła naturalne

aroma-906137_640.jpg, Dec 2020

Zioła to naturalne lekarstwa znane ludzkości od zarania dziejów. Obecnie w sklepach i aptekach kupujemy najczęściej suszone zioła, rzadko zbieramy świeże. Czy warto? Czym różnią się rośliny świeże i suszone?

Zioła są lepiej świeże
Proces suszenia znany z prehistorii ma na celu wydłużenie okresu przydatności ziół do spożycia i użytkowania. W większości przypadków świeże zioła są bardziej skuteczne, ponieważ niektóre substancje chemiczne w roślinach są rozkładane podczas wysychania. Na przykład są to naturalne związki bakteriobójcze występujące w cebuli, czosnku i chrzanie. Zapach ziół słabnie, co jest ważne w przypadku przypraw. Świeża bazylia, zbierana bezpośrednio z lokalnego krzewu, nadaje potrawie znacznie więcej smaku niż suszona bazylia. W trakcie suszenia zmniejsza się również ilość witamin zawartych w roślinach.

Idealna sytuacja byłaby zatem, gdybyśmy mogli używać wyłącznie świeżych ziół i przypraw - zarówno w kuchni, jak i przy stosowaniu naturalnych leków ziołowych. Wymaga to jednak posiadania własnego zielnika w domu, uprawy go na parapecie lub rzadszych ziół, wiedząc, gdzie się znajdują. Chociaż nie zawsze jest to trudne - na przykład pokrzywa jest szeroko stosowana w wielu zastosowaniach, dieta zarówno kulinarnych, jak i fitoterapeutycznych. Pamiętaj, jeśli sam zbierasz zioła, nie rób tego na ulicy - spaliny samochodowe pozostają w roślinach, a zawarte w nich toksyny mogą przez nie przenikać do naszego organizmu.

Które rośliny warto suszyć?
Tak naprawdę nie ma roślin, których nie warto suszyć. Susza to świetny sposób na przechowywanie ulubionych ziół i roślin. Nawet jeśli mamy podwórko z żywym zielnikiem, część roślin możemy wysuszyć. W zamian roczne zioła należy suszyć - ta sama roślina nie zazieleni się w następnym sezonie.

Susza dopuszcza również inne sposoby spożywania ziół. Z niektórych roślin możemy przygotować napary (szałwia, rumianek, melisa, pokrzywa), a niektóre z nich mogą wpływać na nas podczas palenia. Jednym z przykładów są suszone owoce. Ten rodzaj suszu wykazuje ostatnio trend wzrostowy, ponieważ produkty z konopi można sprzedawać w sklepach Taka terapia ziołowa połączona z aromaterapią z wykorzystaniem roślin stosowanych od setek lat to doskonały sposób na poprawę zdrowia i samopoczucia w domu.

Podsumowując, jeśli jest taka możliwość, warto zbierać świeże zioła. Jeśli nie mamy do nich dostępu lub mamy do nich tylko czasowy dostęp, możemy skorzystać z podobnych zalet suszu, a także sami je suszyć. W obu przypadkach efekt jest wart wysiłku.

Add ping

Trackback URL : https://hmx-teahouse.waw.pl/index.php?trackback/5

Page top